Maica Domnului este ocrotitoarea municipiului Râmnicu Sărat. Potrivit tradiției, și anul acesta, în seara zilei de 14 august, a avut loc procesiunea cu Epitaful Adormirii Preasfintei Născătoare de Dumnezeu pe străzile orașului buzoian, care a reunit aproximativ 2.500 de clerici și credincioși.

Evenimentul a fost precedat de slujba Privegherii, săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, în biserica „Adormirea Maicii Domnului” din municipiu, ctitorie brâncovenească. Ierarhul a oficiat Vecernia unită cu Litia, apoi Utrenia, în cadrul căreia s-au cântat cele trei stări ale Prohodului Maicii Domnului. Cântările de la strană au fost interpretate de Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei.

Soborul slujitorilor a fost alcătuit din: pr. Cristian Asănache, protopop al Protoieriei Râmnicu Sărat, pr. Gianin-Cristian Oprea și pr. Constantin Dobrotă, de la Parohia „Adormirea Maicii Domnului” – Râmnicu Sărat, pr. Aurelian Dumitru, de la Parohia Băile, pr. Marian Ion, de la Parohia „Sfântul Apostol Andrei” – Buzău, și pr. Alin Mărgărit, de la Parohia Boldu.

Spre finalul slujbei, preoții și credincioșii, în frunte cu Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian, au mers în procesiune cu Sfântul Epitaf pe următorul traseu: strada Pieței – bulevardul Digului – strada Mihai Eminescu – rondul din fața Centrului Cultural „Florica Cristoforeanu” – Primăria Râmnicu Sărat – strada Principele Ferdinand – strada Primăverii, după care au revenit la biserica „Adormirea Maicii Domnului”.