Aproximativ 1500 de clerici și credincioși din Râmnicu Sărat și din împrejurimi au participat miercuri, 14 august 2019, la procesiunea cu Epitaful Adormirii Maicii Domnului, pe străzile orașului. Evenimentul a fost precedat de slujba Privegherii și de Prohodul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, oficiate de Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, în biserica „Adormirea Maicii Domnului” din municipiu, ctitorie brâncovenească.

Printre participanți s-au numărat: Pr. Marian Gegea – consilier eparhial la Sectorul Cimitire, monumente și servicii funerare, Pr. Cristian Asănache – protopop al Protoieriei Râmnicu Sărat, precum și reprezentanți ai autorităților locale.

Ierarhul a săvârșit Vecernia cu Litia, apoi, Utrenia, în cadrul căreia s-au cântat cele trei stări ale Prohodului Maicii Domnului.

La sfârșitul Doxologiei mari, preoții și credincioșii, în frunte cu Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian, au mers în procesiune, cu Sfântul Epitaf, pe următorul traseu: strada Pieței – bulevardul Digului – strada „Mihai Eminescu” – strada „Nicolae Bălcescu” – strada „Principele Ferdinand” – strada Primăverii – strada Victoriei – strada „Mihail Kogălniceanu” – strada Toamnei, după care au revenit la biserica „Adormirea Maicii Domnului”.

Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei Buzăului și Vrancei a oferit răspunsurile liturgice.