Aproximativ 2.000 de clerici și credincioși din Râmnicu Sărat au participat duminică, 14 august 2022, la tradiționala procesiune cu Epitaful Adormirii Maicii Domnului pe străzile orașului, după o întrerupere de doi ani, cauzată de pandemia de Covid-19.

Evenimentul a fost precedat de slujba Privegherii, oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, în biserica „Adormirea Maicii Domnului” din municipiu, ctitorie brâncovenească. Ierarhul a săvârșit Vecernia unită cu Litia, apoi Utrenia, în cadrul căreia s-au cântat cele trei stări ale Prohodului Maicii Domnului.

În soborul de preoți și diaconi s-au aflat pr. Cristian Asănache, protopop al Protoieriei Râmnicu Sărat, pr. Gianin-Cristian Oprea, slujitor la Catedrala Arhiepiscopală „Înălțarea Domnului” și profesor de muzică la Seminarul Teologic Ortodox „Chesarie Episcopul” din Buzău, precum și alți slujitori ai Sfintelor Altare.

Spre sfârșitul slujbei, preoții și credincioșii, în frunte cu Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian, au mers în procesiune cu Sfântul Epitaf pe următorul traseu: strada Pieței – bulevardul Digului – strada Mihai Eminescu – rondul din fața Centrului Cultural „Florica Cristoforeanu” – Primăria Râmnicu Sărat – strada Principele Ferdinand – strada Primăverii, după care au revenit la biserica „Adormirea Maicii Domnului”.

În anul 2002, Maica Domnului a fost proclamată oficial ca ocrotitoare a municipiului Râmnicu Sărat, procesiunea religioasă din ajunul praznicului Adormirii Preasfintei Născătoare de Dumnezeu înscriindu-se între principalele manifestări din cadrul zilelor orașului.