Biserica noastră îl pomeneşte, în data de 22 septembrie, pe Sfântul Sfinţit Mucenic Teodosie de la Mănăstirea Brazi. Cu această ocazie, ca în fiecare an, Mănăstirea Brazi din judeţul Vrancea îmbracă straie de sărbătoare.

Programul manifestărilor dedicate hramului aşezământului monahal începe încă de luni, 21 septembrie, cu simpozionul intitulat Sfântul Cuvios Vasile de la Poiana Mărului – dascăl al rugăciunii şi mare păstor de suflete, care va avea loc, între orele 10:00-14:00, la Teatrul Municipal „Maior Gheorghe Pastia” din Focşani. Vor conferenţia profesori universitari de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din Bucureşti. În cadrul simpozionului, va fi lansat şi volumul Paşi întru lumină, semnat de Pr. Alexandru Pripon, secretar eparhial. În continuare, de la ora 18:00, Grupul psaltic „Sfântul Ioan Damaschin” al Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei va susţine un concert extraordinar de muzică bizantină, la Casa de Cultură a Sindicatelor „Leopoldina Bălănuţă” din Focşani. Invitaţi speciali sunt protopsalţii: arhimandritul Nikodimos Kabarnos şi monahia Mariam Skorda din Grecia.

Tot luni, ora 18:00, în altarul de vară al mănăstirii, se va săvârşi slujba Privegherii, iar marţi, 22 septembrie, ora 8:00, în biserica „Pogorârea Sfântului Duh” şi „Sfântul Sfinţit Mucenic Teodosie”, se va oficia Acatistul Sfântului Sfinţit Mucenic Teodosie, urmat de Sfânta Liturghie, care va fi săvârşită de Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Ciprian, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi. Sfintele moaşte vor fi aşezate, spre închinare, în baldachinul din curtea bisericii mari, unde credincioşii vor primi binecuvântarea Sfântului Sfinţit Mucenic Teodosie, unul dintre cei patru ocrotitori duhovniceşti ai Eparhiei noastre (Sfântul Mucenic Sava de la Buzău, Sfântul Cuvios Vasile de la Poiana Mărului şi Sfântul Ierarh Nifon, patriarhul Constantinopolului).

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei