Marti, 4 aprilie 2017, copiii din cuprinsul Protoieriei Panciu, care au participat la Concursul Național de Creație Icoana şi Şcoala mărturisirii, au fost premiați cu diplome, cărți de rugăciuni și icoane.

Potrivit regulamentului concursului, Pr. Vasile Dabija – protoiereu de Panciu, a numit o comisie de jurizare, care, în urma evaluării lucrărilor de la cele trei secțiuni – literară, artistică și multimedia, a stabilit câștigătorii: Premiul I – Giulia Dragomir (Parohia Răcosa, coordonator: Pr. Alexandru Obreja); Premiul al II-lea – Maria Porumb (Parohia „Cuvioasa Parascheva” – Adjud, coordonator: Pr. Nicușor Chiriac) și Maria-Cristina Paraschiv (Parohia Zăbrăuți, coordonator: Pr. Ionuț Chiriac); Premiul al III-lea – Nicu Micu (Parohia Răcoasa, coordonator: Pr. Alexandru Obreja).

Copiii clasați pe primul loc, la nivelul protoieriilor, vor participa la faza pe eparhie, care se va desfășura în data de 11 aprilie 2017.