Rada Crăciun, mama Înaltpreasfinţitului Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, a trecut la cele veşnice. Slujba de înmormântare a fost oficiată, luni, 2 septembrie 2013, la Biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena şi Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din localitatea Lopătari, judeţul Buzău, de un sobor de ierarhi din care au făcut parte: Înaltpreasfinţitul Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei, Înaltpreasfinţitul Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muscelului, Preasfinţitul Corneliu, Episcopul Huşilor, Preasfinţitul Visarion, Episcopul Tulcii, Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, şi Preasfinţitul Ioachim Băcăuanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului.

Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul României a adresat un mesaj de condoleanţe intitulat O fiică a Bisericii noastre, vrednică de cinstire şi a fost citit de Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei.

La slujbă au participat clerici din Arhiepiscopia Dunării de Jos şi Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei, reprezentanţi ai autorităţilor din judeţele Galaţi şi Buzău, precum şi numeroşi credincioşi.

Rada Crăciun s-a născut la 6 ianuarie 1935, în satul Brebu, comuna Lopătari din judeţul Buzău, fiind al cincilea copil din cei opt pe care Dumnezeu i-a dăruit acestei familii. La vârsta de 11 ani a rămas orfană de mamă, ea devenind astfel primul sprijin pentru ceilalţi fraţi. A urmat şcoala în satul Brebu, iar în anul 1954 s-a căsătorit cu Vasile Crăciun, primind de la Dumnezeu trei copii: Constantin, Emilia şi Aneta – Viluţa.

A trecut la Domnul sâmbătă, 31 august, la vârsta de 78 de ani.

Sursa: basilica.ro