Protoieria Panciu, în parteneriat cu Parohia Ciorani, a desfășurat, miercuri, 21 decembrie 2016, o acțiune de ajutorare a copiilor instituţionalizaţi în cadrul Modulelor Familiale Mărăşeşti, cărora le-a oferit pachete cu articole de îmbrăcăminte, fructe, cărţi de rugăciuni şi brăţări cu cruciuliţă. Copiii au avut astfel posibilitatea să adreseze întrebări de suflet părintelui protoiereu Vasile Dabija și părintelui Chiriac Mihai, de la parohia amintită, dialogul finalizându-se cu interpretarea unor colinde tradiţionale.

Vineri 16 decembrie, aproximativ 100 de elevi ai Școlii Gimnaziale Ioan Cîmpineanu din comuna Câmpineanca, județul Vrancea, au fost împărtășiți de preotul Cristian Niță, profesor de Religie la această școală. Copiii au participat mai întâi la Sfânta Liturghie, săvârșită în capela Sfântul Pantelimon din localitate, prilej potrivit pentru a rememora ceea ce au învățat la orele de curs. La slujbă, au mai fost prezenți directorul unității de învățământ, Violeta Lemnaru, și cadrele didactice.

După încheierea Sfintei Liturghii, elevii au primit daruri din partea Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei, prin Sectorul Social-Filantropic și Misionar, cu ocazia sărbătorilor de Crăciun.