Biserica „Sfântul Ierarh Nicolae“ din Parohia buzoiană Ruşeţu I a fost sfinţită sâmbătă, 9 noiembrie 2013. Slujba de târnosire şi Sfânta Liturghie au fost oficiate de Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei, şi Preasfinţitul Părinte Visarion, Episcopul Tulcii.

„Cu toţii aţi fost părtaşi la această sfântă slujbă de sfinţire mare sau de târnosire care s-a mai făcut atunci când s-a zidit biserica. Cu acel prilej, strămoşii dumneavoastră s-au umplut de binecuvântare şi de sfinţire, aşa cum v-aţi umplut şi dumneavoastră astăzi, pentru că Sfântul Duh a revărsat harul Său peste acest sfânt locaş şi peste dumneavoastră credincioşii care constituiţi Biserica lui Hristos“, a spus Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Ciprian.

Lăcaşul de cult a fost ridicat în anul 1876 şi a cunoscut, de-a lungul vremii, mai multe lucrări de reparaţie. În cursul acestui an, s-au realizat alte lucrări de consolidare şi restaurare, atât la interior, cât şi la exterior, prin grija preotului paroh care a fost ajutat de enoriaşi. Biserica a primit şi un al doilea hram închinat „Sfântului Ioan Rusul“.

După Sfânta Liturghie s-a săvârşit o slujbă de pomenire pentru ctitorii şi binefăcătorii sfântului lăcaş trecuţi la cele veşnice.

La final, toţi cei prezenţi au avut posibilitatea să treacă prin Sfântul Altar şi să se închine.