Biserica „Sfântul Ștefan” din municipiul Buzău și-a sărbătorit vineri, 27 decembrie 2019, ocrotitorul. În prezența a numeroși credincioși, enoriași și apropiați ai parohiei, Sfânta Liturghie de hram a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, împreună cu un sobor format din părinți consilieri eparhiali, protoierei, slujitorii lăcașului de cult și alți preoți invitați.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfinția Sa a subliniat că Sfântul Arhidiacon Ștefan – cel dintâi martir al Bisericii creștine – este un model de credință și iubire jertfelnică.

„Biserica ne aduce în fața ochilor minții astfel de exemple de creștini curajoși, care au înțeles să trăiască Evanghelia și să-L mărturisească pe Hristos chiar cu prețul vieții. Reflectând la modul în care ei și-au trăit viața, noi luăm curaj din exemplul lor de jertfă, ne întărim în credință și în nădejdea că vom birui necazurile și ispitele […]. Biserica ne invită totdeauna să reflectăm cu multă responsabilitate asupra sensului vieții fiecăruia dintre noi. Oricâte am acumula în lumea aceasta, toate sunt trecătoare, supuse pieirii. Ceea ce nu moare niciodată este iubirea noastră, a unora față de alții. Cu iubirea față de frați trecem dincolo, iar iubirea se confirmă prin fapta concretă. Iubirea adevărată este aceea care naște iertarea. Sfântul Arhidiacon Ștefan i-a iertat pe persecutorii săi, pentru că i-a iubit asemenea Mântuitorului Iisus Hristos”, a spus Arhiepiscopul Ciprian.

Cântările liturgice au fost interpretate de Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei Buzăului și Vrancei.

Situată în cartierul Micro III din municipiul Buzău, biserica Parohiei „Sfântul Ștefan” a fost construită între anii 1999-2009. Slujba de sfințire a lăcașului de rugăciune a avut loc în data de 28 mai 2009.