Credincioșii Parohiei „Sfântul Spiridon” din municipiul Focșani l-au sărbătorit luni, 12 decembrie 2022, pe ocrotitorul bisericii lor. Aceștia au participat în număr mare la Sfânta Liturghie de hram săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, în lăcașul de cult ctitorit de breasla tăbăcarilor în anul 1820.

Din soborul de cinci preoți și doi diaconi au făcut parte pr. Oscar Frunză, protopop al Protoieriei Focșani II, pr. Aurel Boțan, protopop al Protoieriei Focșani I, pr. paroh Daniel Rebega, fostul paroh, pr. pensionar Toader Rebega, și pr. Ioan Ploscaru, slujitor la Parohia „Sfânta Cuvioasă Parascheva” – Focșani.

În predica adresată celor prezenți, Părintele Arhiepiscop Ciprian a evocat viața Sfântului Ierarh Spiridon, Episcopul Trimitundei, în paralel cu cea a Sfântului Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, subliniind că aceștia au fost contemporani și s-au remarcat mai ales prin faptele iubirii de semeni, care i-au făcut să fie cunoscuți, până astăzi, ca „făcători de minuni”.

„Ambii sfinți au rămas în conștiința Bisericii și a tuturor credincioșilor, până în zilele noastre, ca niște ierarhi milostivi. Sfântul Nicolae și-a împărțit toată averea moștenită celor nevoiași, iar apoi, ca ierarh, a făcut foarte multe fapte bune pentru cei săraci, necăjiți și întristați. Sfântul Spiridon s-a ocupat de turma cea cuvântătoare încredințată lui spre păstorire – deci s-a îngrijit sufletește de credincioși –, dar istoria consemnează că și-a continuat și îndeletnicirea de a păstori la propriu turma de oi cu care era obișnuit. Din viața Sfântului Ierarh Spiridon cunoașteți foarte multe întâmplări în care el a intervenit în viața oamenilor, ajutându-i și săvârșind minuni. Acestea au fost semnul văzut al proslăvirii lui de către Dumnezeu, datorită credinței, evlaviei și dăruirii sale totale lui Hristos. Sfântul a primit, așadar, de la Dumnezeu darul facerii de minuni, salvându-i de multe ori pe ciprioți de la foamete, atunci când a coborât ploaie din cer prin rugăciunile sale – asemenea Proorocului Ilie – sau când a oprit ploaia prea abundentă și periculoasă pentru culturi”, a menționat Înaltpreasfinția Sa.

Sărbătoarea hramului bisericii „Sfântul Spiridon” din Focșani s-a încheiat cu oficierea unei slujbe de pomenire pentru ctitorii, binefăcătorii și slujitorii lăcașului de închinare, trecuți la cele veșnice.

Cântările liturgice au fost interpretate de Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei Buzăului și Vrancei.