Biserica Parohiei „Sfântul Andrei” din Focșani a găzduit, joi, 25 mai 2017, serbarea de sfârșit de an a copiilor din grupa mare de la Grădinița nr. 16 din municipiu. În prezența cadrelor didactice, a părinților și a bunicilor, aceștia au susținut un frumos program artistic de poezii și cântece religioase. Toți cei mici au primit daruri constând în cărți de colorat, iconițe și dulciuri, precum și o masă în casa praznicală a parohiei.

La eveniment au participat Pr. Răzvan Dănilă – parohul bisericii „Sfântul Andrei”, doamna director Monica Oana Negoiță și cele două doamne educatoare, Viorica Chirilă și Ioana Guliman.

Activitatea face parte din parteneriatul Să ne iubim unii pe alții, încheiat între Parohia „Sfântul Andrei” și Grădinița nr. 16 din Focșani.

Scopul unor astfel de acțiuni este formarea virtuților creștine și cultivarea comportamentului moral-religios la copiii de vârstă preșcolară, prin proiecte de parteneriat între Școală și Biserică.