Biserica Parohiei „Sfântul Ștefan” din municipiul Buzău și-a cinstit luni, 27 decembrie 2021, ocrotitorul. În ziua hramului, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, împreună cu un sobor de cinci preoți și doi diaconi.

În predica adresată credincioșilor prezenți la slujbă, Ierarhul a menționat că porunca iubirii, a dăruirii totale, presupune să te jertfești, așa cum s-au jertfit creștinii din primele veacuri, ca Sfântul Arhidiacon Ștefan, cel dintâi martir al Bisericii, care a împlinit, în literă și în duh, porunca iubirii lui Hristos.

„Ni se spune că a privit spre cer și, dintr-o dată, a văzut slava lui Dumnezeu și pe Domnul Iisus Hristos șezând de-a dreapta Tatălui, după care a dat mărturie în fața acuzatorilor săi, zicând: «Iată, văd cerurile deschise și pe Fiul Omului stând de-a dreapta lui Dumnezeu!» (Faptele Sfinților Apostoli 7, 56). Când au auzit asemenea cuvinte, ucigașii săi s-au înfuriat și mai mult, apoi l-au scos afară din cetate, aruncând cu pietre asupra lui, până l-au omorât. Înainte de a-și da duhul, Sfântul Ștefan s-a rugat astfel: «Doamne, Iisuse, primește duhul meu!» (Faptele Sfinților Apostoli 7, 59) și, îngenunchind, a adăugat: «Doamne, nu le socoti lor păcatul acesta!» (Faptele Sfinților Apostoli 7, 60). Iată câtă asemănare între cuvintele Sfântului Arhidiacon Ștefan și cele rostite de Mântuitorul pe Crucea Golgotei: «Părinte, iartă-le lor, că nu știu ce fac!» (Luca 23, 34). Din istorisirea martiriului Sfântului Arhidiacon Ștefan, vedem că, într-un interval scurt de timp, după înălțarea Domnului la ceruri și întemeierea Bisericii în ziua Cincizecimii, primii creștini înțeleseseră deja în ce constă învățătura Mântuitorului și s-au străduit să o trăiască în duhul ei autentic, mărturisind-o chiar cu prețul vieții. Așa și-au trăit viața ucenicii lui Hristos din primele veacuri, înfruntând necazuri, suferințe, persecuții și chinuri inimaginabile. Iar acele persecuții nu s-au oprit odată cu Edictul Sfântului Împărat Constantin cel Mare de la Mediolanum din anul 313, ci au continuat de-a lungul veacurilor, în epoca medievală, în cea modernă, inclusiv în secolul al XX-lea, dacă ne gândim câte au îndurat în închisorile comuniste atâția părinți și bunici ai noștri, din momentul în care s-a instaurat regimul ateu, ostil Bisericii și valorilor creștine”, a afirmat Chiriarhul locului.

La final, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian le-a urat sănătate, pace, bucurie și mântuire tuturor celor care poartă numele Sfântului Arhidiacon Ștefan.

Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei Buzăului și Vrancei a oferit răspunsurile la strană.