La Biblioteca „Ghenadie Episcopul” a Centrului Eparhial din Buzău a avut loc, vineri, 7 septembrie 2018, sinaxa stareților și starețelor din Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei. Lucrările au fost prezidate de ierarhul locului, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian.

În cadrul întâlnirii, s-au făcut propuneri pentru revigorarea vieții monahale și îmbunătățirea colaborării între mănăstiri, care vor fi dezbătute la sinaxa stareților, starețelor, egumenilor și egumenelor din Mitropolia Munteniei și Dobrogei.

Sinaxa mitropolitană se va desfășura, în data de 24 septembrie, la Așezământul Eparhial „Sfântul Mare Mucenic Pantelimon” din Lacu Sărat, județul Brăila, având ca temă Contribuția mănăstirilor la păstrarea unității de credință și jertfelnica dăruire a monahilor și monahiilor pentru întregirea și unitatea neamului românesc.