Duminică, 20 noiembrie 2016, la Teatrul Municipal Maior Gheorghe Pastia din Focșani, Compania de Teatru Civic Art din Bucureşti a pus în scenă un spectacol de excepție, intitulat Calea Adevărului, dramatizare a vieții și activității Sfântului Ierarh Martir și om de cultură Antim Ivireanul. Evenimentul a fost organizat de Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul al Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei și Asociația Părinți pentru Ora de Religie (APOR) Vrancea, în contextul manifestărilor dedicate Anului omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox şi Anului comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.

Părintele consilier eparhial Cristian Marius Dima a prezentat contextul în care s-a desfășurat reprezentația, cu binecuvântarea și susținerea efectivă a Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, precum și scopul acestor proiecte educaționale, oferite de Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei credincioșilor din cele două județe.

În deschidere, Grupul Vocal Cantus din Focșani, dirijat de Ionuț Drilia, a susținut un concert de muzică religioasă, populară și patriotică, spre încântarea și în aplauzele spectatorilor.

Actorii Petre Moraru, Cristina Moldoveanu, Corneliu Jipa, Adrian Anghel, Răzvan Niţu şi Marian Ciripan, semnatarul scenariului şi regiei, au reușit, prin talentul lor, să transpună publicul iubitor de istorie și spiritualitate ortodoxă în vremea Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul, cel care și-a adus o contribuție de seamă la dezvoltarea culturii românești și a Bisericii noastre dreptmăritoare pe aceste meleaguri.