Peste 500 de colindători au venit, în perioada 20-22 decembrie 2023, la Centrul Eparhial din municipiul Buzău, pentru a vesti Nașterea Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Copii și adulți de toate vârstele au adus frumusețea colindelor și a portului tradițional în Catedrala Voievodală „Adormirea Maicii Domnului”, unde au fost primiți de Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, precum și de pr. Dan Necula, consilier eparhial la Sectorul Învățământ și activități cu tineretul.

Colindătorii au provenit de la mai multe instituții de învățământ buzoiene și vrâncene: Colegiul Economic „Regele Mihai I” din Buzău, Colegiul Național „Alexandru Vlahuță” din Râmnicu Sărat, Colegiul Tehnic „Valeriu D. Cotea” din Focșani, Liceul de Arte „Margareta Sterian” din Buzău, Liceul de Artă „Gheorghe Tattarescu” din Focșani, Școlile Gimnaziale „Episcop Dionisie Romano”, nr. 7 și nr. 11 din Buzău, Școala Gimnazială Lipia, Școala Gimnazială Merei, Grădinița „Căsuța Piticilor” din Buzău și Grădinița cu Program Prelungit nr. 18 din Buzău.

De asemenea, bucuria Nașterii Domnului a fost vestită și de grupuri de colindători de la diferite parohii, dar și de unele formații vocale: Parohia „Înălțarea Sfintei Cruci” din Buzău, Parohia Gura Sărății, Parohia Năeni și Parohia Săgeata, Corul de copii „Ama Deus” din Buzău, Corul „Andante Star” din Buzău și Grupul „Mugur, mugurel” din Buzău.

La finalul momentelor artistice, toți colindătorii au fost răsplătiți cu daruri de Chiriarhul Buzăului și Vrancei.