Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, a târnosit duminică, 9 octombrie 2022, biserica Parohiei buzoiene Valea Nehoiașului din orașul Nehoiu, cu hramul „Duminica Tuturor Sfinților”. După slujba de sfințire, Ierarhul a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de șase preoți și doi diaconi, în lăcașul de cult proaspăt târnosit.

În Duminica a 20-a după Rusalii, credincioșii Parohiei Valea Nehoiașului au participat în număr mare la sărbătoarea bisericii lor, care a primit veșmântul sfințeniei. Lăcașul de închinare a fost ridicat din temelie între anii 2008-2022, fiind dotat cu o catapeteasmă sculptată în lemn de stejar, cu strane și cu obiectele de cult necesare slujirii liturgice.

Din soborul slujitor au făcut parte pr. Ionuț Constantin, consilier eparhial la Sectorul Social-filantropic și misionar, pr. Paul Gavrilă, protopop al Protoieriei Pătârlagele, pr. paroh Daniel Ene, precum și alți preoți din împrejurimi. Cântările liturgice au fost interpretate de Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei.

În omilia rostită, Chiriarhul Buzăului și Vrancei a tâlcuit pericopa evanghelică duminicală (Învierea fiului văduvei din Nain – Luca 7, 11-16), evidențiind motivele pentru care ne este teamă de moarte: conștiința că nu am dus o viață corespunzătoare, potrivit poruncilor Evangheliei lui Hristos, și faptul că nu știm ce este Dincolo, întrucât nimeni nu s-a întors să ne povestească.

„Există oameni care au trecut prin așa-zisa moarte clinică, dar nu avem certitudinea că lucrurile pe care le-au relatat ei, după o presupusă experiență în viața de Dincolo, corespund realităților metafizice. Sfântul Apostol Pavel mărturisește că «a fost răpit până la al treilea cer» (II Corinteni 12, 2), însă, când s-a întors printre pământeni, nu a fost în stare să afirme decât că «a auzit cuvinte de nespus, pe care nu se cuvine omului să le grăiască» (II Corinteni 12, 4), motiv pentru care toate aceste povestiri despre viața după moarte rămân sub semnul întrebării. În parabola bogatului nemilostiv și a săracului Lazăr (Luca 16, 19-31), Mântuitorul Hristos ne învață că Dumnezeu a rânduit dintru început ca nimeni din ceata celor morți să nu revină printre cei vii, pentru a le povesti ce se întâmplă Dincolo; aceasta pentru a ne determina să veghem permanent asupra modului cum ne trăim viața, astfel încât clipa morții să ne găsească pe toți păstrând candela credinței și a faptelor bune aprinsă. Prin urmare, Sfânta Evanghelie a lui Hristos ne este suficientă ca să învățăm a face voia lui Dumnezeu, așa încât, Dincolo, să avem parte de fericire și bucurie”, a menționat Arhiepiscopul Ciprian.

În semn de recunoaștere a muncii depuse pentru zidirea sfântului lăcaș, părintele paroh Daniel Ene a fost hirotesit iconom. De asemenea, primarul orașului Nehoiu, Ionuț Milea, și alte persoane care au ajutat la construirea bisericii au primit Hrisovul de binecuvântare „Sfântul Mucenic Sava de la Buzău” și câte o icoană a Maicii Domnului.