Credincioşii Parohiei buzoiene Satu Nou au primit, duminică, 16 noiembrie 2014, vizita pastorală a Înaltpreasfinţitului Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei. Ierarhul, alături de un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat Sfânta Liturghie în biserica din localitate, cu hramurile „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“ şi „Sfântul Sfinţit Mucenic Teodosie de la Mănăstirea Brazi“. Răspunsurile la strană au fost date de grupul psaltic misionar al eparhiei.

„Iubirea de Dumnezeu nu poate fi confirmată decât prin iubirea de aproapele. Sfântul Apostol Ioan, în prima sa epistolă sobornicească, spune: «Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăşte, mincinos este!» (I Ioan 4, 20). Dacă avem pretenţia că suntem creştini, botezaţi în numele Preasfintei Treimi, că suntem fraţi între noi, fraţi mai mici ai Mântuitorului Hristos şi fii ai lui Dumnezeu Celui Preaînalt, atunci trebuie să facem fapte bune. Fapta bună este expresia iubirii faţă de aproapele nostru şi prin iubirea faţă de aproapele noi ne mărturisim credinţa şi iubirea faţă de Dumnezeu, a subliniat Înaltpreasfinţia Sa, în cuvântul de învăţătură adresat celor prezenţi la slujbă.

După încheierea Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian a binecuvântat capela mortuară şi casa praznicală ridicate în incinta locaşului de cult.

Biserica din Parohia Satu Nou a fost construită în perioada 2006-2008, fiind sfinţită la data de 11 mai 2008. Lucrările de pictură au fost realizate între anii 2010-2011 de către Arhid. Aureliu Voicu din Constanţa, împreună cu ucenicii săi.

Pentru munca depusă în cei aproape 10 ani de când este slujitor la această biserică, preotul paroh Horia Valentin Drîstaru a fost hirotesit iconom stavrofor.