Depozitul de cărţi şi obiecte bisericeşti al Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei a fost inaugurat astăzi, 5 august 2013. Slujba de sfinţire a fost oficiată de către ierarhul locului, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Ciprian.

De aici, doritorii pot achiziţiona icoane, veşminte liturgice, obiecte de cult, tămâie, dar şi cărţi de rugăciuni, lucrări cu tematică teologică şi cărţi de cult. Depozitul este destinat în special protoieriilor şi parohiilor din cuprinsul Eparhiei, având magazine de desfacere şi vânzare în Buzău, Râmnicu Sărat şi Focşani.

La slujbă au participat preoţii consilieri ai administraţiei eparhiale, protoiereii celor şapte protopopiate din Buzău şi Vrancea, precum şi cei care au sprijinit renovarea şi amenajarea acestui spaţiu.

Depozitul de cărţi şi obiecte bisericeşti al Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei este situat pe strada Aleea Episcopiei, nr. 3, şi e deschis de luni până vineri între orele 08:00 şi 16:00.