Mănăstirea vrânceană Buluc şi-a sărbătorit hramul de Schimbarea la Faţă. Sfânta Liturghie a fost oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei.

Mănăstirea Buluc îşi are începuturile în secolul al XV-lea, fiind – la acea vreme – aşezământ monahal de călugări. Din cele două biserici existente aici până la cutremurul din 10 noiembrie 1940, a mai rămas doar cea mică, din lemn – ctitorită în a doua jumătate a veacului al XVII-lea.

La slujbele oficiate în altarul de vară al aşezământului monahal au participat numeroşi credincioşi, autorităţile judeţe, precum şi ambasadorul Franţei în România, Excelenţa Sa Philippe Gustin.

La finalul Sfintei Liturghii, preotul Nicolae Sanda, duhovnicul mănăstirii, a primit hirotesia în iconom stavrofor pentru îndelungata activitate pastoral-misionară depusă în slujba Bisericii.