Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, a binecuvântat marți, 25 mai 2021, lucrările de renovare a Școlii Gimnaziale „Ion Basgan” din municipiul Focșani. În aceeași zi, la Teatrul Municipal „Maior Gheorghe Pastia”, instituția de învățământ a organizat simpozionul Jertfă și recunoștință, parte a proiectului educațional Oameni și timpuri, ajuns la ediția a VI-a.

Lucrările de reabilitare și modernizare a Școlii Gimnaziale „Ion Basgan” din Focșani, realizate în perioada 2019-2021, au fost încununate cu slujba de binecuvântare oficiată de Ierarhul locului, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian. La eveniment au participat consilieri eparhiali, părinți protoierei, directorul unității școlare, cadre didactice și reprezentanți ai autorităților județene și locale.

În cuvântul rostit la finalul slujbei religioase, Înaltpreasfinția Sa i-a felicitat pe toți cei implicați în proiectul de renovare a școlii, dăruind conducerii instituției o icoană.

„Este meritul dumneavoastră, al celor care ați ostenit direct, cadrele didactice, în frunte cu doamna director Alina Dima, desigur, cu sprijinul substanțial al Primăriei Focșani, al Consiliului Județean Vrancea, precum și al altor instituții sensibile la astfel de proiecte atât de necesare în vremurile pe care le parcurgem. Ce bine ar fi dacă toți factorii decizionali din societatea românească s-ar gândi să acorde întotdeauna prioritate educației! Dacă într-o societate apar probleme de orice fel, acestea sunt generate de lipsa educației sau de o educație necorespunzătoare. Educația trebuie să fie preocuparea numărul unu a tuturor, pentru că de aceasta depinde bunăstarea spirituală, culturală și materială a oricărui popor. Noi, ca slujitori ai Bisericii – iar Biserica s-a identificat întotdeauna cu poporul –, am acordat și acordăm o foarte mare importanță procesului educațional și ne bucurăm când întâlnim oameni dedicați trup și suflet acestei misiuni”, a subliniat Chiriarhul.

La rândul său, prof. Alina Dima i-a mulțumit Arhiepiscopului Buzăului și Vrancei pentru prezență și binecuvântare.

„Ne bucurăm că am reușit să înălțăm o rugăciune lui Dumnezeu, așa cum ar fi trebuit la începutul anului școlar, dar niciodată nu este prea târziu, pentru că fiecare dintre dumneavoastră știe cum a început acest an școlar, în condiții deosebite. Astăzi este o zi de mare sărbătoare pentru școala noastră, având alături de noi pe reprezentanții instituțiilor care ne-au ajutat să ajungem aici”, a spus doamna director Alina Dima.

Programul a continuat cu simpozionul Jertfă și recunoștință, desfășurat la Teatrul Municipal „Maior Gheorghe Pastia” din Focșani, în cadrul căruia au fost abordate următoarele teme: „Eroismul, o jertfă supremă!”, „Școala din tinda bisericii”, „Abecedarul lui Creangă – primul manual al școlii românești”, „Modernizarea învățământului românesc. Aspecte legislative”.

Cu acest prilej, elevii Școlii „Ion Basgan” au realizat o expoziție, în holul teatrului, ce a cuprins lucrări de grafică și pictură, au prezentat scenetele „Fetița din nuc” (adaptare după Dumitru Almaș) și „Amintiri din copilărie” (fragment), iar Ansamblul Folcloric „Țara Vrancei”, coordonat de doamna Maria Murgoci, a susținut un moment artistic ce a constat în interpretarea de cântece patriotice.