Biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din comuna Rușețu, Protoieria Buzău II, și-a sărbătorit joi, 27 mai 2021, cel de-al doilea hram, închinat Sfântului Mărturisitor Ioan Rusul. Cu această ocazie, credincioșii din parohie și din localitățile învecinate au participat la Sfânta Liturghie săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, din care au făcut parte pr. Marian Gegea – consilier eparhial, pr. protoiereu Marius Ciobotă, pr. paroh Ioan Hrițcu, precum și alți clerici invitați.

Totodată, Înaltpreasfinția Sa a oficiat slujba Parastasului pentru ctitorii și slujitorii sfântului lăcaș, mutați la Domnul, apoi a binecuvântat noul complex al Parohiei Rușețu I, format din casă praznicală și capelă mortuară.

În cuvântul de învățătură, Chiriarhul a evocat viața ascetică și faptele minunate ale Sfântului Ioan Rusul, săvârșite atât în timpul vieții, cât și după trecerea sa la cele veșnice, în ziua de 27 mai 1730. Trei ani mai târziu, sfintele sale moaște au fost descoperite în chip minunat și așezate în bisericuța Sfântului Gheorghe din Prokopion (actualul oraș Urgup). În 1924, când s-a făcut un schimb de populație între Turcia și Grecia, mulți locuitori din Prokopion s-au mutat în insula Evia, unde au întemeiat localitatea Noul Prokopion, aducând cu ei și moaștele Sfântului Ioan Rusul, care se păstrează până astăzi în biserica ridicată în cinstea lui, între anii 1930-1951.

În semn de apreciere a activității desfășurate în comunitate, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a acordat rangul onorific de iconom stavrofor părintelui paroh Ioan Hrițcu, iar pentru biserica parohială a dăruit o cruce de binecuvântare. De asemenea, Arhipăstorul locului a primit din partea parohiei o icoană a Sfântului Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului.

Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei Buzăului și Vrancei a dat răspunsurile la strană.