Cu binecuvântarea Înalpreasfințitului Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, Asociația „Buna Vestire” Banu – Buzău, ce funcționează pe lângă Parohia Banu din municipiul Buzău, a organizat, în perioada 1 octombrie – 22 decembrie 2019, cu prilejul marelui praznic al Nașterii Domnului, campania umanitară „Dăruiește un zâmbet pentru un copil.

Acțiunea a fost desfășurată în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Buzău, alături de peste 20 de școli și grădinițe din județ (Liceul de Arte „Margareta Sterian” din Buzău; Școala Gimnazială nr. 11 din Buzău; Colegiul Național Pedagogic „Spiru Haret” din Buzău; Liceul Tehnologic „Alexandru Marghiloman” din Buzău; Grădinița cu Program Prelungit nr. 9 din Buzău; Școala Gimnazială „Nicu Constantinescu” din Buzău; Școala Gimnazială „Căpitan Aviator Mircea T. Bădulescu” din Buzău; Colegiul Național „Mihai Eminescu” din Buzău; Colegiul Economic Buzău; Grădinița „Căsuța piticilor” din Buzău; Școala Gimnazială „Vasile Cristoforeanu” din Râmnicu Sărat; Școala Gimnazială nr. 1 din Râmnicu Sărat; Școala Gimnazială Cislău; Liceul Teoretic „Radu Vlădescu” din Pătârlagele; Liceul Tehnologic Pătârlagele; Școala Gimnazială Lunca Priporului – Nehoiu; Școala Gimnazială „Pamfil Georgian” din Gura Teghii; Liceul Teoretic „Nicolae Iorga” din Nehoiu; Școala Gimnazială Siriu; Școala Gimnazială Pănătău; Liceul Tehnologic „Sfântul Mucenic Sava” din Berca).

Aflată la prima ediție, campania a presupus colectarea unor daruri de Crăciun de la copiii din școlile partenere și distribuirea lor, în perioada 9 – 22 decembrie 2019, către aproximativ 1500 de copii din familii cu posibilități materiale precare, din sate și comune ale județului Buzău, care au fost selectate prin intermediul preoților din parohii. Darurile au constat în hăinuțe noi, rechizite, dulciuri, jucării, produse igienico-sanitare etc.

În paralel, Asociația „Buna Vestire” Banu – Buzău derulează și alte proiecte în sprijinul comunității, precum concertul caritabil de colinde „Hristos Se naște, slăviți-L!”, organizat de sărbătoarea Sfântului Nicolae (în cadrul căruia sunt oferite daruri copiilor din parohie, dar și celor instituționalizați în diferite centre ale statului), sau proiectul educațional „O șansă pentru viitor” (oferirea de burse pentru copiii merituoși) etc.

***

Asociația „Buna Vestire” Banu – Buzău este o organizație cu personalitate juridică de drept privat, de sine stătătoare, nonguvernamentală, cu caracter social și cultural, apolitică și fără scop lucrativ, care nu urmărește prozelitismul religios. Aceasta are drept obiectiv principal sprijinirea și apărarea drepturilor copiilor nenăscuți și a drepturilor tuturor copiilor defavorizați sau aflați în nevoie, precum și ocrotirea persoanelor în vârstă, care nu se pot întreține cu resurse materiale proprii, inclusiv prin asigurare de asistență medicală.

Obiectivele umanitar-creștine și caritabile ale Asociației „Buna Vestire” Banu – Buzău sunt următoarele:

• identificarea și ajutorarea familiilor numeroase și a altor categorii de persoane defavorizate;
  • oprirea avorturilor, prevenirea abandonului familial și a fenomenului „copiii străzii”;
  • educarea și școlarizarea copiilor defavorizați;
  • prevenirea abandonului școlar;
  • organizarea de simpozioane, concursuri, programe artistice;
  • organizarea de excursii și tabere de creație și formare spirituală a tinerilor în țară și străinătate;
  • asistență socială acordată copiilor abandonați sau fără posibilități materiale, prin organizarea unui așezământ în care aceștia să beneficieze de îngrijire corespunzătoare din partea personalului specializat.

Asociația funcționează pe principiul voluntariatului, încurajând atât persoanele individuale, cât și companiile să se implice în promovarea valorilor și ajutorarea semenilor.

Pr. Ionuț-Radu Vintilă

Parohul bisericii Banu din Buzău