Manifestările organizate cu ocazia hramului Catedralei Arhiepiscopale „Înălțarea Domnului” din Buzău s-au încheiat joi seară, 25 mai 2023, cu tradiționalul concert de muzică religioasă intitulat Veniți să ne bucurăm de Domnul!. Evenimentul s-a desfășurat în lăcașul de cult și a inclus două ample recitaluri, susținute de Corul Bizantin „Sfântul Ioan Damaschin” al Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei și Corala Ortodoxă Mixtă „Neagu Ionescu” a Catedralei Arhiepiscopale.

La eveniment au participat Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Alba Iuliei, Preasfințitul Părinte Macarie, Episcopul ortodox român al Europei de Nord, pr. Marian Gegea – vicar administrativ eparhial, preoți consilieri eparhiali și protoierei, numeroși invitați, clerici și mireni, deopotrivă iubitori ai monodiei psaltice și ai armoniilor corale.

Programul prezentat de cele două formații a cuprins cântări specifice perioadelor  Triodului și Penticostarului, dar și alte lucrări religioase, alături de cele patriotice, dedicate comemorării eroilor națiunii române.

La finalul concertului, Părintele Arhiepiscop Ciprian a acordat Diploma de vrednicie „Episcopul Dionisie Romano” și medalia jubiliară dedicată acestui vrednic ierarh domnului profesor Ștefan Stănescu – absolvent de Teologie, fondator și dirijor al Corului „Lyra” din Buzău, aflat la venerabila vârstă de 84 de ani, precum și dirijorilor formațiilor de muzică bisericească ale Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei: pr. Constantin-Iustin Stoica – profesor de muzică psaltică la Seminarul Teologic Ortodox „Chesarie Episcopul” din Buzău; pr. prof. Gianin-Cristian Oprea – fondator și dirijor al Coralei Ortodoxe Mixte „Neagu Ionescu”; arhid. Daniel Dumitrică – dirijorul Corului Bizantin „Sfântul Ioan Damaschin”; diac. Nicolae-Gabriel Bercaru – dirijorul Corului Psaltic Misionar „Roman Melodul”.

Tot cu acest prilej, Înaltpreasfinția Sa a oferit unui număr de 15 preoți pensionari din protoieriile județului Buzău câte o icoană cu Mântuitorul Iisus Hristos – Arhiereu și câte un buchet de flori, în semn de prețuire pentru activitatea depusă de-a lungul anilor în ogorul Bisericii.