Biserica „Buna Vestire“ – Banu din Buzău a găzduit, vineri, 16 mai 2014, prima întâlnire din seria conferinţelor preoţeşti de primăvară din Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei. Întrevederea, la care au participat preoţii din Protopopiatul Buzău I, a fost prezidată de Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Ciprian, ierarhul locului.

Lucrările conferinţei au fost precedate de oficierea Sfintei Liturghii.

În cadrul întâlnirii, a fost susţinut un referat despre Sfânta Spovedanie şi Sfânta Împărtăşanie, în context dogmatic, liturgic, istoric şi pastoral, după care au avut loc discuţii pe marginea temei. De asemenea, s-au dezbătut diferite aspecte de ordin administrativ şi gospodăresc.

Sfântul Sinod al Bisericii noastre a dedicat anul 2014 omagierii Tainei Sfintei Spovedanii şi Tainei Sfintei Euharistii, care sunt esenţiale în viaţa credincioşilor şi a preoţilor […]. S-a luat o astfel de hotărâre plecând de la faptul că, în vremurile pe care le trăim, se constată, din nefericire, o tendinţă a însingurării omului de semenul său şi, ceea ce este mai grav, de Dumnezeu, o izolare, o înstrăinare, care nu pot avea decât consecinţe nefaste în viaţa lui spirituală. Pe de altă parte, trebuie să recunoaştem că, în toate Eparhiile, se observă o anumită superficialitate din partea unor preoţi şi credincioşi, cu privire la modul în care ei săvârşesc sau primesc aceste două Sfinte Taine. Nu trebuie să uităm că, în viaţa noastră duhovnicească, toate lucrările sfinte sunt importante, dar acestea[Sfânta Spovedanie şi Sfânta Euharistie] sunt esenţiale, deoarece au rol tămăduitor, vindecător, pentru credincioşii care, prin păcat, au rupt comuniunea cu Dumnezeu. De aceea, Spovedania a fost numită o renaştere spirituală, care, urmată fiind de «medicamentul nemuririi» – Sfânta Împărtăşanie – are darul de a-l împăca pe om cu Dumnezeu, de a-i tămădui bolile sufleteşti, provocate de păcat, şi de a-l uni cu Mântuitorul Hristos, în perspectiva vieţii veşnice“, a spus Înaltpreasfinţia Sa.

Întrunirile preoţeşti semestriale de primăvară vor continua, în perioada următoare, şi în celelalte protopopiate din judeţele Buzău şi Vrancea.