Mănăstirea Răteşti din judeţul Buzău a fost afectată din cauza alunecărilor de teren produse de ploile abundente din zilele de 14 şi 15 mai 2014. Mai multe măicuţe care vieţuiesc în aşezământul monahal au fost evacuate, vineri, 16 mai, din chilii, deoarece structura de rezistenţă a imobilelor de pe latura de Vest şi Nord a fost slăbită, riscând să se prăbuşească în orice clipă. Cele mai afectate sunt clădirea stăreţiei şi cele patru case de pe latura de Vest. Biserica prezintă semne de avarie avansată.

Călugăriţele s-au mutat temporar la Centrul social-filantropic „Sfânta Elisabeta“ din vecinătate. Cărţile din biblioteca mănăstirii şi o parte a mobilierului de patrimoniu din biserică au fost depozitate la şcoala din sat, iar colecţia muzeală a fost asigurată într-o altă locaţie. Pentru a evita un dezastru, s-a oprit alimentarea cu gaze şi energie electrică.

De asemenea, a fost avariat şi drumul care face legătura între localitatea Berca şi mănăstire.

În noiembrie, anul trecut, aşezământul monahal de la Răteşti – monument istoric, clasă A, de importanţă naţională – a obţinut o finanţare europeană de 3.5 milioane de euro pentru restaurare, conservare şi punere în valoare.