Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, a efectuat duminică, 7 martie 2021, o vizită pastorală în Parohia vrânceană Viișoara. Cu această ocazie, Înaltpreasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din localitate, răspunsurile la slujbă fiind date de Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei.

Soborul slujitorilor a fost format din șapte preoți și trei diaconi, între care s-au numărat părintele consilier eparhial Marian Gegea, pr. Aurel Boțan – protopop al Protoieriei Focșani I, pr. paroh Fănică Săcăluș și pr. coslujitor Laurențiu Săcăluș.

În predica adresată credincioșilor, Chiriarhul Buzăului și Vrancei a explicat înțelesurile duhovnicești ale Evangheliei Duminicii Înfricoșătoarei Judecăți (Matei 25, 31-46), numită și a Lăsatului sec de carne.

„L-am auzit pe Mântuitorul spunând că, atât timp cât va dăinui lumea aceasta, El Se identifică, duhovnicește, cu toți sărmanii (cf. Matei 25, 40), care au nevoie de o bucată de pâine, de un pahar cu apă, de o haină, de adăpost, de îngrijire medicală sau de un cuvânt de consolare, atunci când se află în închisoare. De aceea, Biserica îi îndeamnă permanent pe credincioși să aibă grijă de sufletele lor, revărsându-și iubirea de Dumnezeu asupra aproapelui. Căci mântuitoare este numai «credința lucrătoare prin iubire» (cf. Galateni 5, 6). Dacă nu vom împlini porunca iubirii (cf. Ioan 15, 12), așa cum ne-a cerut Hristos înainte de Sfintele Sale Pătimiri, nu vom avea niciun cuvânt de îndreptățire înaintea Dreptului Judecător, Care nu poate fi mituit de nimeni și de nimic”, a subliniat Arhipăstorul locului.

„Să punem un nou început bun vieții noastre, acum, când ne pregătim să intrăm în Sfântul și Marele Post al Paștilor, să renunțăm la tendințele noastre păcătoase, de orice natură ar fi ele”, a mai precizat Ierarhul.

„Sfinții Părinți ne atrag atenția că trebuie să postim nu doar prin abținerea de la anumite bucate, ci, mai ales, prin înfrânarea de la gândurile și faptele cele rele, căci spune Sfântul Ioan Gură de Aur: «la ce ar folosi (postul), dacă noi nu mâncăm carnea dobitoacelor, dar, ca niște fiare sălbatice, sfâșiem numele cel bun al fraților noștri? Defăimătorul, într-adevăr, sfâșie și mănâncă pe aproapele său», prin cuvinte de dispreț și ură, prin invidia și dușmănia manifestate față de semenul tău”, a reliefat Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian.

La momentul rânduit din cadrul Sfintei Liturghii, tânărul diacon Nicolae Iulian Enache a fost hirotonit în treapta de preot pe seama Parohiei Sârbi, cu hramul „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”, din localitatea Sârbi, Protoieria Panciu, județul Vrancea.