Biblioteca arhiepiscopală „Ghenadie Episcopul” din municipiul Buzău a găzduit joi, 18 aprilie 2019, festivitatea de premiere a câștigătorilor Concursului Național Catehetic Hristos: sufletul satului meu, etapa eparhială.

La concurs s-au înscris grupurile catehetice din 160 de parohii ale Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei. Primele trei clasate la nivelul fiecăreia dintre cele șapte protoierii s-au calificat la faza eparhială a acestui proiect național, inițiat de Patriarhia Română.

Evenimentul a fost prezidat de Pr. prof. Cristian Marius Dima, consilier eparhial la Sectorul Cultural-educațional, care, adresându-se celor prezenți, a apreciat că: „În acest context omagial al satului românesc, Patriarhia Română, prin Bisericile locale, angajează tinerii din grupurile de cateheză într-un pelerinaj nou al pașilor lor pe cărările satului spre sufletul acestuia, care este Hristos Domnul. Astfel, lucrările voastre sunt o jertfă a minților, inimilor și mâinilor împreună-lucrătoare, ca într-o parabolă de comuniune, în care talentele voastre – talanții din Evanghelie – se conjugă duhovnicește spre a realiza lucrări apreciate de semeni și, cu siguranță, bineplăcute lui Hristos Dumnezeu. Vă felicităm pentru râvna și perseverența voastră, pentru tot ceea ce învățați și dăruiți în Biserică și pentru modul în care ne faceți să avem încredere în viitorul tânăr al Eparhiei noastre!”.

Lucrările alcătuite la cele trei secțiuni ale concursului: literară, artistică și multimedia, au fost jurizate de o comisie formată din: Pr. Ionuț Constantin – inspector de specialitate la Biroul de catehizare, Dna prof. Mariana Țicleanu – meșter popular, Dna Simona Ailenei – profesor de Limba și literatura română, și Dna Georgiana-Diana Irimia – profesor de Educație plastică.

În urma jurizării, au fost stabiliți câștigătorii din județele Buzău: premiul I – grupul catehetic al Parohiei Berca, premiul al II-lea – grupul catehetic al Parohiei Limpeziș, premiul al III-lea – grupul catehetic al Parohiei Boboc, mențiune – grupul catehetic al Parohiei Cernătești, și Vrancea: premiul I – grupul catehetic al Parohiei Fărcaș, premiul al II-lea – grupul catehetic al Parohiei Bordeștii de Jos, premiul al III-lea – grupul catehetic al Parohiei Bârsești, mențiune – grupul catehetic al Parohiei Broșteni I.

Tinerii îmbrăcați în costume tradiționale au primit daruri simbolice din partea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, constând în diplome, icoane și cărți utile în demersul lor catehetic ulterior.

Reprezentanții echipelor clasate pe locul I vor participa la ceremonia de premiere din data de 21 mai 2019, care va avea loc la București, cu ocazia hramului Catedralei Patriarhale.