CUPRINS

• Maica Domnului, scară între pământ și cer (pag. 1)
• Sfântul Nectarie, sărbătorit la Catedrala Arhiepiscopală din Buzău. Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian a oficiat slujba Privegherii și Sfânta Liturghie (pag. 5)
• Sf. Grigorie Palama: Omilia 53, La Intrarea în Sfânta Sfintelor a Maicii Domnului și despre felul de viață dumnezeiesc ce se manifestă în acestea, a Doamnei noastre precurate, Născătoarei de Dumnezeu și pururea Fecioarei Maria (pag. 6)
• Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a resfințit biserica Parohiei Măgura, județul Buzău (pag. 7)
• Liturghie arhierească la Parohia Valea Viei, jud. Buzău (12 noiembrie 2017) (pag. 8)
• Hramul Parohiei „Sfântul Andrei”, Buzău (30 noiembrie 2017) (pag. 9)
• Centrul de zi al Asociației „Sfântul Stelian, ocrotitorul copiilor” din Focșani a fost inaugurat (pag. 11)
• Vizită culturală la București, alături de elevii seminariști (pag. 12)
• Vernisajul expoziției „Rodul tainic – sufletul omului”, la Muzeul Județean Buzău (pag. 13)
• Spectacolul creștin „Diaconița Olimpiada”, la Catedrala Arhiepiscopală din Buzău (pag. 14)
• Protoieria Focșani I a organizat a treia etapă din acest an a proiectului „Caravana prieteniei” (pag. 15)
• „România la răscruce” – conferință susținută de Mihai Gheorghiu la Buzău (pag. 15)
• Spectacolul „Mărturisitorii”, pe scena Teatrului Municipal „Maior Gheorghe Pastia” din Focșani (pag. 16)
• Povestea vrednică de admirat a Părintelui Benedict Ghiuș (pag. 19)
• Cateheza în comunitățile monahale (pag. 22)
• Interviuri… despre Părintele Benedict Ghiuș (pag. 24)
• Închisoarea Pitești și reeducarea (pag. 29)