În ziua praznicului Bunei Vestiri, joi, 25 martie 2021, biserica Banu din municipiul Buzău și-a sărbătorit hramul. Sfânta Liturghie a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, împreună cu un sobor de șase preoți și doi diaconi.

În predica adresată credincioșilor, Înaltpreasfinția Sa a explicat că sărbătoarea din 25 martie, care amintește de momentul când Arhanghelul Gavriil a înștiințat-o pe Fecioara Maria că Îl va naște după trup pe Fiul lui Dumnezeu, marchează începutul mântuirii neamului omenesc.

„Dumnezeu Cel atotputernic a invitat-o pe Sfânta Fecioară Maria să coopereze la împlinirea planului dumnezeiesc din veci hotărât, de mântuire a poporului ales, adică a celor douăsprezece seminții ce-și trăgeau obârșia din patriarhul Iacov, precum și a tuturor oamenilor care aveau să primească credința în Fiul Său Cel Unul-Născut, a Cărui întrupare îi era vestită de către Arhanghelul Gavriil. Și pentru că s-a învrednicit să dea răspunsul așteptat de Dumnezeu, exprimat prin cuvintele pline de smerenie: «Iată roaba Domnului. Fie mie după cuvântul tău!» (Luca 1, 38), se cuvine să-i mulțumim cu recunoștință Maicii Domnului pentru binele făcut întregii omeniri – consimțământul de a-L naște după trup pe Fiul și Cuvântul lui Dumnezeu, Mântuitorul lumii. Căci, în momentul în care a rostit minunatul cuvânt «fiat», s-a produs zămislirea cea mai presus de fire a Domnului nostru Iisus Hristos, prin puterea creatoare a Duhului Sfânt, pogorât în chip tainic asupra ei. De aceea, Sfinții Părinți au ținut să sublinieze importanța acestui act de cooperare dintre om și Dumnezeu, în troparul praznicului Bunei Vestiri, afirmând că «astăzi este începutul mântuirii noastre și arătarea tainei celei din veac», în sensul că zămislirea cea mai presus de fire a Mântuitorului Hristos în pântecele preacurat al Sfintei Fecioare Maria, urmată de actul nașterii Sale în peștera Betleemului, reprezintă începutul lucrării dumnezeiești de izbăvire a neamului omenesc din robia păcatului, a morții și a diavolului, desăvârșită prin Jertfa de pe Cruce, Învierea din morți și Înălțarea Sa la ceruri”, a reliefat Ierarhul.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a oficiat o slujbă de pomenire pentru ctitorii, slujitorii și binefăcătorii lăcașului de cult, mutați la Domnul.

Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei Buzăului și Vrancei a oferit răspunsurile la strană.

Sărbătoarea hramului s-a încheiat cu acordarea unor diplome, icoane și cărți reprezentanților Inspectoratului Școlar Județean Buzău, ai Centrului Cultural „Florica Cristoforeanu” din Râmnicu Sărat și ai școlilor implicate în campania umanitară Dăruiește un zâmbet pentru un copil, ediția a II-a, organizată de Asociația „Buna Vestire” Banu – Buzău, care funcționează pe lângă Parohia Banu.