Vechea Catedrală Arhiepiscopală din Buzău şi-a serbat hramul de Adormirea Maicii Domnului. Sfânta Liturghie a fost oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, în prezenţa a numeroşi credincioşi.

În cadrul slujbei, ierarhul l-a hirotonit pe diaconul Argatu Gheorghe în treapta de preot, pe seama Parohiei Slobozia Ciorăşti din cadrul Protopopiatului Focşani II.

Zidită pe locul altei biserici mai vechi, Catedrala arhiepiscopală „Adormirea Maicii Domnului“ din Buzău datează din anul 1649 şi este ctitoria voievodului Matei Basarab. Lăcaşul de cult este o construcţie în formă de cruce, cu trei turle, iar pictura în frescă a catedralei este opera lui Nicolae Teodorescu şi a nepotului său, pictorul Gheorghe Tattarescu.