Vineri, 10 noiembrie 2017, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a hirotesit întru duhovnic șapte preoți din Eparhia Buzăului și Vrancei. Slujba a fost oficiată în Catedrala Voievodală „Adormirea Maicii Domnului” din incinta Centrului Eparhial de la Buzău.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfinția Sa a vorbit despre importanța slujirii de părinte duhovnicesc.

„Preotul trebuie să se pregătească, în mod cu totul deosebit, pentru a asculta mărturisirea unui credincios copleșit de gânduri și necazuri, care vine la el cu speranța că-i va da soluția problemelor sale sufletești. De fapt, totdeauna trebuie să fie pregătit să dea un sfat bun, să pună untdelemn pe rană, să picure balsam în sufletele credincioșilor care sunt tulburați de diferite gânduri și, mai ales, de necazurile vieții”, a precizat Chiriarhul Buzăului și Vrancei.

Noii duhovnici au primit din partea Înaltpreasfințitului Părinte Ciprian câte o geantă, un epitrahil, un Aghiasmatar şi o cruce de binecuvântare.

Cei șapte preoți hirotesiți sunt: Pr. Ioan-Cătălin Buchidău (Parohia Prisecani, Protoieria Panciu); Pr. Ioan Șolea (Catedrala Arhiepiscopală Înălțarea Domnului din Buzău); Pr. Nicolae Ardeleanu (Mănăstirea Barbu, județul Buzău); Pr. Laurențiu Săcăluș (Parohia Viișoara, Protoieria Focșani I); Pr. Sorin-Nicolae Posea (Parohia Cochirleanca, Protoieria Râmnicu Sărat); Pr. Marian Ion (Parohia Sfântul Andrei din Buzău); Pr. Ovidiu-Mihai Ciobotaru (Parohia Ileana, Protoieria Buzău II).