Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei a aflat, cu mâhnire, de lipsa de tact pastoral a ieromonahului Ioanichie Voicu, duhovnicul Mănăstirii Recea din judeţul Vrancea, care, la slujba din ziua de duminică, 8 noiembrie 2015, a făcut unele afirmaţii nepotrivite referitoare la orientarea unora dintre tinerii de astăzi către un anumit gen de muzică.

Se pare că părintele a fost informat de fiii săi duhovniceşti despre un filmuleţ care circulă peyoutube, cu practicarea unor ritualuri bizare, în Săptămâna Sfintelor Pătimiri, la Clubul Colectiv,confundând momentul săvârşirii acelor practici cu noaptea de 30 octombrie de la Clubul bucureştean. În acest context, el a încercat să le explice celor prezenţi la slujbă că tinerii noştri trebuie să-şi însuşească valorile morale şi să se apropie mai mult de Dumnezeu şi de Biserică, evitând astfel de manifestări care – în opinia multor credincioşi (nu numai preoţi, ci şi profesori, medici, psihologi etc.) – îi îndepărtează de morală şi de spiritualitatea creştină.

Regretând gestul preotului Ioanichie Voicu de la Mănăstirea Recea, precizăm că, în Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei – ca de altfel în toată ţara – la îndemnul Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, toţi preoţii şi credincioşii s-au rugat, în duminica respectivă, pentru odihna sufletelor celor mutaţi la Domnul, în urma incendiului din Capitală, pentru grabnica însănătoşire a tinerilor aflaţi în suferinţă şi pentru alinarea familiilor greu încercate.

Ne exprimăm convingerea că un astfel de caz izolat nu caracterizează comportamentul întregului cler din Eparhia noastră şi din toată Patriarhia Română şi că vom arăta cu toţii, cler şi popor, mai multă înţelepciune şi disponibilitate pentru rugăciune.

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Buzăului şi Vrancei