Credincioşii Filiei Văleni a Parohiei vrâncene Repedea l-au avut în mijlocul lor, duminică, 18 mai 2014, pe Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei. Ierarhul, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, a sfinţit biserica având hramurile „Izvorul Tămăduirii“ şi „Sfântul Mare Mucenic Mina“, apoi a oficiat Sfânta Liturghie pe o scenă amplasată în vecinătatea lăcaşului de cult.

În cuvântul său, Chiriarhul de la Buzău a precizat următoarele: „Aţi observat că am înconjurat biserica, făcând mai multe popasuri, citind rugăciuni şi din Sfânta Evanghelie, iar într-unul din fragmentele evanghelice aţi auzit cuvintele pe care Mântuitorul Hristos le-a adresat Sfântului Apostol Petru: «Tu eşti Petru şi pe această piatră [a mărturisirii credinţei] voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui» (Matei 16, 18). Aici, Mântuitorul se referă la Biserică, în calitatea ei de comunitate a celor care cred în Hristos, dar şi la biserica – locaş de cult. Aşadar, oricât s-ar strădui unii să anihileze, să relativizeze, să atace Biserica lui Hristos pe pământ, nu vor reuşi în veac să o doboare, pentru că ea este Trupul tainic al Mântuitorului. Hristos este Capul, Care o conduce în chip real şi nevăzut, iar noi, arhiereii şi preoţii, suntem doar slujitori ai lui Dumnezeu, aici, pe pământ, şi ne facem datoria, oferind asistenţă religioasă, duhovnicească, tuturor celor care vin cu credinţă şi evlavie, ca să beneficieze de darurile Duhului Sfânt, revărsate în locaşul de cult asupra lor, atât la Sfânta Liturghie, cât şi la celelalte slujbe divine“.

După tradiţie, toţi cei prezenţi – bărbaţi, femei şi copii – au trecut prin Sfântul Altar, s-au închinat şi au sărutat Sfânta Masă, Sfânta Evanghelie şi Sfânta Cruce.

Biserica din satul Văleni a fost ridicată în perioada 2009-2014, prin grija preotului paroh, Mirel-Septimiu Rusu, cu sprijinul enoriaşilor şi al unor oameni de bine.