Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu a organizat joi, 16 mai 2019, o nouă acțiune de donare de sânge. Evenimentul a avut loc în sala de activități a parohiei, unde a fost prezentă o echipă de medici și asistenți de la Centrul de Transfuzie Sanguină Buzău.

În cadrul acestei acțiuni, au donat sânge 90 de persoane din localitate și din împrejurimi, care au dorit astfel să vină în ajutorul semenilor aflați în suferință.

Activitatea de donare de sânge s-a desfășurat cu sprijinul parohiilor Păltineni și Varlaam, al Primăriei orașului Nehoiu, al Primăriei comunei Colți, precum și al unor societăți comerciale din zonă.