În Duminica a 21-a după Rusalii, 16 octombrie 2022, credincioșii din Parohia buzoiană Vispești au trăit clipe de mare sărbătoare, prilejuite de târnosirea bisericii lor, cu hramul „Înălțarea Domnului”. Lăcașul de cult a fost sfințit de Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, ca urmare a lucrărilor de consolidare și restaurare realizate în ultimul an și jumătate, după ce biserica a fost grav afectată de un incendiu.

Slujba de târnosire a fost urmată de Sfânta Liturghie și de Parastasul pentru ctitori, săvârșite de Chiriarhul locului, împreună cu un sobor de 11 ieromonahi, preoți și diaconi, între care s-au aflat pr. Constantin Călin, protopop al Protoieriei Buzău I, protos. Macarie Gherghe, egumenul Schitului Ciobănoaia, protos. Dionisie Constantinescu, duhovnicul Mănăstirii Poiana Mărului, pr. paroh Alexandru-Paul Bârsan și alți slujitori ai Sfintelor Altare. Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei Buzăului și Vrancei a dat răspunsurile la strană.

În cuvântul de învățătură, Ierarhul a explicat fragmentul evanghelic referitor la Pilda semănătorului (Luca 8, 5-15).

„Este bine că omul primește cuvântul lui Dumnezeu, dar important este să-l și păstreze și, mai ales, să-l facă lucrător, să-l fructifice, să-l cultive și să-l înmulțească, răspândindu-l în jurul său, pentru a face roadă, după modelul seminței, treizeci, șaizeci sau chiar sută la sută, cum este cazul sfinților. În ceea ce ne privește, măcar de-ar rodi în proporție de treizeci la sută în sufletele noastre și tot va fi bine, după care, într-un crescendo, pe măsură ce străbatem anii, ne vom îmbunătăți viața prin fapte bune și astfel ne vom apropia de Dumnezeu. Așadar, cine are urechi de auzit, să audă cuvântul lui Dumnezeu, adică să-l înțeleagă, să-l pună la inimă și să-l împlinească prin faptele iubirii în Hristos, spre folosul său sufletesc și al semenilor săi”, a subliniat Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian.

Pentru implicarea sa în renovarea bisericii, părintele paroh Alexandru-Paul Bârsan a primit rangul onorific de iconom. Totodată, persoanele care au sprijinit lucrările de înnoire a sfântului lăcaș au primit Hrisovul de binecuvântare „Sfântul Mucenic Sava de la Buzău” cu insignă și icoane.

Prima atestare istorică a bisericii din satul Vispești datează din anul 1886, când a început construirea ei, în timpul păstoririi Episcopului Inochentie al Buzăului. După finalizarea lucrărilor de zidire, în data de 8 noiembrie 1896, lăcașul de închinare a fost târnosit de Episcopul Dionisie Climescu. În ziua de 9 februarie 2021, din cauza unui incendiu, lăcașul de rugăciune a fost grav afectat. Drept urmare, în perioada mai 2021 – octombrie 2022, prin strădania actualului paroh, ajutat de câțiva enoriași și cu sprijin financiar din partea Centrului Eparhial al Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei, a autorităților centrale și locale, precum și a unor parohii și mănăstiri din cuprinsul Eparhiei, s-au efectuat ample lucrări de reabilitare a bisericii, după cum urmează: consolidarea structurii de rezistență a zidurilor, refacerea acoperișului și a tencuielilor interioare și exterioare, înlocuirea tâmplăriei, realizarea instalației electrice și termice, placarea cu marmură a pardoselii și cu travertin a pereților interiori, până la nivelul pervazurilor ferestrelor, refacerea Sfintei Mese din Altar și a proscomidiarului, dotarea bisericii cu o catapeteasmă și cu un pangar sculptate în lemn de stejar, cu strane și cu obiectele liturgice necesare.