În Duminica a 17-a după Rusalii, 6 februarie 2022, credincioșii Parohiei vrâncene Bolotești, Protoieria Focșani I, l-au avut în mijlocul lor pe Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei. Chiriarhul a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de cinci preoți și doi diaconi, în biserica din localitate, aflată sub ocrotirea Sfântului Ierarh Nicolae, apoi a binecuvântat noua casă praznicală a parohiei.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a reliefat înțelesurile pasajului evanghelic duminical (Matei 15, 21-28), dedicat femeii canaanence.

„În fața eșecurilor generate de neputința oamenilor, femeia a înțeles că fiica ei nu putea fi tămăduită decât de Dumnezeul evreilor, necunoscut ei, dar Căruia era dispusă să I se încredințeze totalmente, fiind convinsă că n-o va respinge, chiar dacă era o străină. Și nu s-a înșelat, căci Domnul i-a apreciat raționamentul și sufletul curat. Faptul că nu și-a pierdut nădejdea în posibilitatea însănătoșirii fiicei sale ne descoperă credința ei puternică. Deși era păgână, a crezut cu toată inima în puterea vindecătoare a lui Iisus, care nu venea de la oameni, ci de la Dumnezeu. Poate că n-a reușit să intuiască în Persoana Lui pe Dumnezeu Însuși – de altfel, nici ucenicii Săi nu izbutiseră să înțeleagă dintru început identitatea Sa dumnezeiască –, dar a crezut cu toată tăria că Iisus, Fiul lui David, era singurul Care o putea ajuta să-și vadă copila sănătoasă. Iar credința ei s-a dovedit a fi salvatoare. O altă virtute care ne-a impresionat în chip deosebit a fost smerenia ei profundă, arătată prin aceea că accepta postura de câine, atribuită de către evrei tuturor străinilor. Cuvintele dure ale Mântuitorului Hristos, rostite în chip pedagogic, n-au fost în stare să-i spulbere speranța și să-i diminueze credința, cu atât mai puțin să-i trezească în suflet orgoliul, propriu oricărei ființe umane. Trecând peste semnificația ofensatoare a cuvintelor lui Iisus, canaaneanca ne-a arătat tuturor că era o femeie smerită, eliberată de prejudecăți și mândrie”, a spus Înaltpreasfinția Sa.

Răspunsurile la strană au fost date de Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei Buzăului și Vrancei.

După încheierea Sfintei Liturghii, Ierarhul locului a oficiat slujba de binecuvântare a noii case praznicale din Parohia Bolotești, ridicată între anii 2013-2021, prin osteneala preotului paroh Marian Ciovîrtă și cu ajutorul enoriașilor.

Pentru realizările sale în plan pastoral-misionar și administrativ-gospodăresc, părintele paroh a primit rangul onorific de iconom stavrofor.