În ziua praznicului Întâmpinării Domnului, miercuri, 2 februarie 2022, credincioșii Parohiei buzoiene Chiojdu II, Protoieria Pătârlagele, au trăit bucuria participării la Sfânta Liturghie arhierească. Slujba a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, împreună cu un sobor de șapte ieromonahi, preoți și diaconi, în biserica „Înălțarea Domnului” din localitate.

În predica adresată celor prezenți, Înaltpreasfinția Sa a vorbit despre semnificația sărbătorii din 2 februarie.

„Sfânta Fecioară Maria și Dreptul Iosif, cunoscându-și bine îndatoririle, L-au luat pe Pruncul Iisus și au plecat spre Ierusalim, ca să împlinească cele rânduite de Moise în Lege, având asupra lor o pereche de turturele sau doi pui de porumbel pentru jertfă (cf. Luca 2, 22-24). La intrarea în templu, au fost întâmpinați de un bătrân, pe nume Simeon, descris în Evanghelie ca fiind un om drept și temător de Dumnezeu, care aștepta mângâierea lui Israel (cf. Luca 2, 25). Încărcat de ani și cu trupul slăbit de neputințele bătrâneții, nu mai putea cerceta templul ori de câte ori își dorea, însă, «din îndemnul Duhului» (Luca 2, 27), s-a dus la templu chiar în ziua în care urma să ajungă Sfânta Fecioară cu Pruncul dumnezeiesc. Oare de ce l-a purtat Duhul Sfânt spre templu tocmai în acel ceas? Pentru ca Simeon să se învrednicească a-L vedea și cu ochii fizici, nu numai cu ochii minții, pe Mesia, Mântuitorul poporului evreu și al lumii întregi, despre care vorbiseră atâția profeți în Vechiul Testament și pe Care Îl aștepta cu ardoare întreaga lume. «Lui i se vestise de către Duhul Sfânt că nu va vedea moartea până ce nu va vedea pe Hristosul Domnului» (Luca 2, 26), iar când a zărit-o pe Sfânta Fecioară urcând treptele templului, deodată, inima i-a tresăltat de emoție și bucurie; luminat de Duhul Sfânt, bătrânul Simeon a simțit că, sub chipul fragil al Pruncului ținut la piept de Sfânta Sa Maică, Se «ascundea» Dumnezeu Însuși și, tinzându-și mâinile tremurânde, dar întărite de puterea Duhului, L-a primit în brațele sale pe Cel atât de mult dorit și așteptat”, a explicat Chiriarhul.

Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei a oferit răspunsurile la strană.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop Ciprian l-a prezentat credincioșilor pe părintele ieromonah Eftimie Burghiu, noul egumen al Schitului Poienițele din comuna Chiojdu.

Pr. Pompiliu Dragomir, paroh al Parohiei Chiojdu II, i-a mulțumit Ierarhului locului pentru vizita efectuată și pentru slujirea în biserica „Înălțarea Domnului”, ridicată în urmă cu 95 de ani.