Centrul de pelerinaje „Sfinții Împărați Constantin și Elena” al Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei îi invită pe toți cei interesați să participe la pelerinajele interne și externe organizate în luna noiembrie.

Pelerinii vor avea posibilitatea să viziteze atât biserici și mănăstiri de pe teritoriul României, cât și așezăminte monahale din Sfântul Munte Athos sau obiective religioase și culturale din Istanbul, Turcia.

I. Pelerinaje interne:

• 7 noiembrie – pelerinaj la biserica Drăgănescu;
  • 7 noiembrie – călătorie pe TransBucegi;
  • 8 noiembrie – pelerinaj la Mănăstirea Muntioru, județul Vrancea;
  • 14 noiembrie – călătorie la Vulcanul stins de la Racoș, Lacul de Smarald, cetatea Rupea;
  • 14 noiembrie – pelerinaj la Sfânta Cuvioasă Parascheva de la Iași;
  • 20-22 noiembrie – pelerinaj la mănăstirile din Moldova;
  • 21 noiembrie – pelerinaj la mănăstirile rupestre (Cetățuia Negru-Vodă, Nămăiești, Aninoasa, Corbii de Piatră);
  • 21-22 noiembrie – pelerinaj pe urmele Sfântului Gheorghe Pelerinul;
  • 22 noiembrie – pelerinaj la mănăstirile din Muntenia;
  • 28-29 noiembrie – pelerinaj la mănăstirile din Dobrogea.

II. Pelerinaje externe:

• 8-13 noiembrie – pelerinaj în Sfântul Munte Athos;
  • 26 noiembrie – 2 decembrie – pelerinaj în Istanbul, Turcia.

Pentru mai multe detalii, accesați pagina de facebook a Centrului de pelerinaje „Sfinții Împărați Constantin și Elena” și site-ul pelerinajebzvn.ro.