Joi, 6 aprilie 2023, un număr de șapte persoane private de libertate care își ispășesc pedeapsa în Penitenciarul Focșani au efectuat un pelerinaj la Mănăstirea Brazi din județul Vrancea, în cadrul Proiectului Pelerinaj constant și ziditor de suflete, la mănăstiri și biserici.

La invitația preacuvioasei maici starețe a așezământului monahal vrâncean, stavrofora Eusebia Tașcă, persoanele înscrise în proiect, alături de preotul capelan Valerică Cristiean, care asigură asistența religioasă zilnică în cadrul penitenciarului, au vizitat paraclisul subteran al mănăstirii și pe cel de deasupra, unde se află racla cu cinstitele moaște ale Sfântului Sfințit Mucenic Teodosie, precum și biserica nouă cu hramul „Pogorârea Duhului Sfânt”.

„Prezentul demers educativ s-a dovedit foarte eficient pentru cele șapte persoane custodiate, prin exercitarea libertății lăuntrice, un ajutor de nădejde pentru viața post-detenție. Acestea au acumulat informații de interes din istoricul mănăstirii și și-au exprimat sentimentul religios, în această perioadă de înălțare sufletească a Postului Sfintelor Paști. Activitatea s-a încheiat printr-o convorbire duhovnicească a preotului capelan și a membrilor Sectorului Reintegrare Socială cu persoanele private de libertate, concretizȃndu-se într-un real urcuș duhovnicesc către sărbătorile pascale”, a declarat subcomisarul de poliție penitenciară Ovidiu Popescu, purtător de cuvânt al Penitenciarului Focșani.

Proiectul se înscrie în seria activităților educative desfășurate cu persoanele private de libertate de către Sectorul Reintegrare Socială al Penitenciarului Focșani, având drept scop formarea unei atitudini corecte față de regulile de conviețuire socială și dezvoltarea personală a participanților spre o reintegrare facilă în comunitate.

Sursă articol: vrancea24.ro

Foto: Sectorul Reintegrare Socială – Penitenciarul Focșani