În Duminica a 31-a după Rusalii, 23 ianuarie 2022, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a poposit în Parohia Luciu, Protoieria Buzău II. În prezența unui mare număr de credincioși din localitate și împrejurimi, Arhipăstorul Buzăului și Vrancei a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de nouă preoți, ierodiaconi și diaconi, în biserica parohială, aflată sub ocrotirea Sfântului Ioan Botezătorul.

În omilia referitoare la fragmentul evanghelic duminical (Vindecarea orbului din Ierihon – Luca 18, 35-43), Înaltpreasfinția Sa a subliniat valoarea credinței în viața omului.

„Mântuitorul Iisus Hristos, bun cunoscător al adâncului ființei umane, știa ce dorește orbul de la El, dar, pentru ca cei prezenți să primească o lecție despre credința și nădejdea unui om marginalizat de societate, umilit și desconsiderat de semenii săi, care-și trăia viața în întuneric, însă în sufletul căruia se aprinsese lumina cunoștinței de Dumnezeu, le-a cerut celor din jur să-l aducă mai aproape de El și, în auzul tuturor, l-a întrebat: «Ce voiești să-ți fac?», iar orbul I-a răspuns: «Doamne, să văd!» (Luca 18, 41). «Vezi!», i-a poruncit Domnul, și, în momentul acela, orbul și-a recăpătat vederea; dar imediat a adăugat cuvintele: «Credința ta te-a mântuit» (Luca 18, 42). Or, tocmai această sintagmă este cheia înțelegerii fragmentului evanghelic citit astăzi, în care Domnul Hristos evidențiază puterea credinței orbului din Ierihon în actul de tămăduire sau de restaurare a vederii sale. Deși resemnat în fața suferinței și dependent de mila oamenilor, orbul nu și-a pierdut nădejdea în iubirea și milostivirea lui Dumnezeu față de cei suferinzi. Și iată că îndelunga sa răbdare, izvorâtă din credință, i-a fost răsplătită de Cel ce S-a definit pe Sine ca fiind «Lumina Lumii» (Ioan 8, 12), adică de Mântuitorul Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu întrupat. Pe de altă parte, vedem că rugăciunea stăruitoare a omului cu adevărat credincios este ascultată de Dumnezeu, însă intervine în viața noastră doar atunci când ne deschidem inima spre cooperare cu El; ne îndeplinește rugăciunile, dar, în această lucrare spirituală, trebuie să participe negreșit și omul prin credință și iubire”, a menționat Chiriarhul.

În cadrul Sfintei Liturghii, ierodiaconul Eftimie Burghiu a fost hirotonit în treapta de ieromonah, pe seama Schitului Poienițele din județul Buzău.

Răspunsurile liturgice au fost oferite de Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei.

Biserica Parohiei Luciu a fost ctitorită de Alexandru Cristudor Nicolaescu, în anul 1860, pe locul alteia mai vechi, din lemn. În perioada 2000-2010, s-au realizat ample lucrări de consolidare și restaurare a lăcașului de cult, prin râvna preotului paroh Petre Dinu și cu sprijinul enoriașilor.