Lista preoţilor buzoieni arestaţi la începutul anului 1949 şi condamnaţi pentru implicare în rezistenţa anticomunistă din ţinutul Buzăului continuă cu preoţii: Ştefan Sburlan, din Aliceni, care la 11 ianuarie 1950 a fost condamnat prin Sentinţa nr. 26 a Tribunalului Militar Braşov la doi ani închisoare corecţională; Constantin Stoicescu, condamnat prin Sentinţa nr. 856 din 1949 a Tribunalului Militar Braşov la şapte ani de temniţă grea. A cunoscut penitenciarul de la Aiud, apoi, la eliberarea din 17 februarie 1956, a fost trimis în domiciliu obligatoriu în localitatea Răchitoasa din Bărăgan, lucrând ca dulgher. La 20 septembrie 1958 a fost arestat din nou, la 16 octombrie a fost transferat la Jilava şi condamnat prin Sentinţa nr. 349/1959 a Tribunalului Militar Constanţa la 25 de ani muncă silnică, pentru „uneltire contra ordinii sociale”. A executat detenţia la penitenciarul Aiud, de unde a fost eliberat la 1 august 1964. A revenit în slujirea preoţească ca paroh la Şarânga-Buzău (1964-1965), ulterior transferându-se la Tăbărăşti-Buzău, unde a extins nava bisericii şi s-a îngrijit de pictura interioară. A decedat la 22 aprilie 1981 într-un accident rutier; Iacob Tănase a fost condamnat prin Sentinţa nr. 856/1949 a Tribunalului Militar Braşov la şapte ani temniţă grea. A cunoscut penitenciarul de la Aiud, fiind eliberat la 17 februarie 1956 şi trimis pentru 36 de luni în domiciliu obligatoriu în comuna Şcheia. Ulterior, a fost trimis în lagăr de muncă obligatorie la Periprava pentru un termen de 36 luni, care s-a prelungit, până la eliberarea din 6 mai 1964. În iunie 1958, în timp ce se afla la Şcheia, părintele Tănase a solicitat autorităţilor statului permisiunea mutării cu domiciliul obligatoriu în Lişcoteanca-Brăila, deoarece era solicitat de Protoieria Călmăţui pentru suplinirea parohiei din această localitate, în locul preotului Ştefan Cârlan, care fusese arestat. Organele Securităţii au refuzat cererea preotului Tănase; Ion Zugravu a fost condamnat prin Sentinţa nr. 26 din 11 ianuarie 1950 a Tribunalului Militar Braşov la un an şi şase luni de închisoare corecţională. După eliberare a revenit la parohia sa din Păltineni-Buzău.

Articol semnat de Adrian Nicolae Petcu și publicat în cotidianul Ziarul Lumina