Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, joi, 23 martie, Parohia Budești din Protoieria Focșani II a derulat o acțiune de donare de sânge – a treia de acest fel din ultimii ani – în cadrul Campaniei naționale Donează sânge, salvează o viață!, organizată de Patriarhia Română, cu sprijinul Ministerului Sănătății.

În urma apelului umanitar lansat de pr. paroh Andrei-Ionuț Stănilă, s-au oferit 17 voluntari din parohie și împrejurimi, printre care s-au numărat și slujitori ai sfintelor altare de la parohiile învecinate: pr. Mircea Matei – Parohia Sihlea, respectiv pr. Valentin Ionică – Parohia Urechești II. De la cei 16 donatori eligibili a rezultat o cantitate de aproximativ 7 litri de sânge, adică mai multe șanse la viață și însănătoșire pentru semenii internați în spitalele noastre cu afecțiuni grave.

Sângele este viață și, prin acțiunea noastră – o faptă bună realizată în Postul Sfintelor Paști –, ne-am dorit să îi ajutăm pe cei aflați în suferință. De aceea, ținem să mulțumim medicilor și asistenților medicali de la Centrul de Transfuzie Sanguină Vrancea, dar și voluntarilor, pentru darul lor umanitar.

Pr. Andrei-Ionuț Stănilă

Parohia Budești