Sâmbătă, 9 martie 2024, în așezământul social al Parohiei „Sfântul Ioan Evanghelistul” din orașul vrâncean Odobești, a avut loc evenimentul intitulat Șezătoare culturală în rapsodii de primăvară, desfășurat cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, sub îndrumarea și în prezența părintelui Aurel Boțan, protopop al Protoieriei Focșani I. Rolul de gazdă i-a revenit parohului bisericii, pr. Cristinel Bocu.

Șezătoarea culturală, dedicată în mod special enoriașelor din parohie, a reunit mai multe instituții culturale, între care s-au aflat: Asociația pentru Promovarea Culturii și Mediului „Accord” din Focșani, reprezentată de dna prof. Verona Calmîș, Corul „Accord” al Liceului de Artă „Gheorghe Tattarescu” Focșani, Corul „Glissando” al Liceului Teoretic „Duiliu Zamfirescu” Odobești, dirijat de dna prof. Ioana Roșu, respectiv Societatea Națională a Femeilor Ortodoxe Române – Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei (SNFOR-ABV).

Formațiile corale au interpretat mai multe cântece religioase și laice, exprimând bucuria primăverii și iubirea mamei. Momente muzicale au susținut și solistele Eliza Calmîș, Claudia Ivăncuță și Iustina Păun, cărora li s-a alăturat dl Valentin Cotigă, actor al Teatrului focșănean „Maior Gheorghe Pastia”, prin recitarea unor poezii tematice și fragmente de proză. Membrele SNFOR-ABV din Protoieria Focșani I au completat manifestările cu o expoziție de icoane reprezentând pe Maica Domnului, precum și de mărțișoare confecționate de elevi ai școlilor din comunele Mera și Vrâncioaia.

Spre final, au luat cuvântul pr. protopop Aurel Boțan, dna Cristina Lățcan, vicepreședintă a SNFOR-ABV, și părintele paroh Cristinel Bocu, aceștia accentuând necesitatea de a primi cu bucurie anotimpul primăverii, de a valoriza spiritul jertfelnic al femeii creștine și de a promova tradițiile culturale românești.

Dna Cristina Lățcan

Vicepreședintă a SNFOR-ABV