Absolvenți ai Seminarului Teologic „Chesarie Episcopul” de la Buzău, din promoția 1984-1989, s-au întâlnit marți, 20 august 2024, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, la Mănăstirea Lepșa din județul Vrancea. Împlinirea a 40 de ani de la momentul întâlnirii tinerilor de odinioară în incinta prestigioasei instituții de învățământ buzoiene a constituit temeiul mulțumirii aduse lui Dumnezeu, prin săvârșirea Sfintei Liturghii. Cum e firesc în astfel de împrejurări, a urmat o slujbă de pomenire pentru profesorii și colegii trecuți la cele veșnice.

Există tradiția ca absolvenții acestei școli să se reunească, într-un cadru oficial, din zece în zece ani, mai întâi în paraclisul seminarului și apoi într-una dintre sălile de clasă. În plus față de respectarea tradiției, această promoție a reușit performanța ca, de la absolvire și până în prezent, an de an, să împrospăteze relația de colegialitate printr-o astfel de întâlnire. Vreme de 35 de ani, în timpul verii, într-un loc sau altul, depășind piedicile puse de trecerea timpului, de distanțele geografice dintre ei sau de preocupările profesionale diferite, cu ajutorul lui Dumnezeu, foștii colegi au făcut posibilă bucuria revederii. Și pentru că primele întâlniri au avut loc pe malul râului Putna, în apropierea Mănăstirii Lepșa, în acest an au dorit să revadă aceste frumoase locuri.

Au participat la momentul aniversar, venind din diferite zone ale țării sau de peste hotare: pr. Vasile Băltărețu, pr. Vasile Boștiog, pr. Dan Curcă, pr. Constantin Dobrin, pr. Romică Enoiu, pr. Oscar Frunză, pr. Nicolae Ioniță, pr. Stratulat Matei, dl Victor Marola, dl Costel Mihalache, pr. Costinel Purcărea, pr. Nicolae Potop, cărora li s-au alăturat pe parcursul zilei pr. Aurel Bundă, pr. Daniel Enache și pr. Gabriel Iancu.

Din partea tuturor, adresez cu recunoștință mulțumiri Întâistătătorului Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei, Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, pentru căldura cu care am fost primiți pe aceste meleaguri de legendă, și maicii starețe, stavrofora Mihaela Clim, pentru ajutorul oferit la organizarea acestui eveniment.

Pr. protopop Oscar Frunză

Protoieria Focșani II