Sediul administrativ al Protoieriei Focșani II a fost sfințit joi, 19 octombrie 2023, în urma finalizării tuturor lucrărilor de amenajare și înfrumusețare. Slujba de binecuvântare a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, împreună cu pr. Marian Gegea, vicar administrativ eparhial, și pr. protoiereu Oscar Frunză.

La eveniment au participat membri ai Permanenței Consiliului Eparhial, reprezentanți ai autorităților locale, clerici, monahi și monahi din cuprinsul Protoieriei Focșani II, precum și persoanele care au ajutat la înnoirea imobilului.

După slujba religioasă, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a ținut să își exprime bucuria sufletească pentru ducerea la bun sfârșit a proiectului de înfrumusețare a sediului acestei unități administrative bisericești și a evidențiat că una dintre datoriile preotului este și aceea de a fi un bun gospodar și chivernisitor al casei lui Dumnezeu.

„Dintotdeauna, preotul a fost povățuitorul credincioșilor dintr-o parohie, din mai multe puncte de vedere, nu doar bisericesc. Omul apela la preot chiar și pentru alte probleme cu care se confrunta în viața de zi cu zi. Desigur, preotul trebuie să se concentreze mai întâi asupra slujirii și învățăturii, apoi să se preocupe și de activitatea administrativ-gospodărească. Atunci când lucrezi într-o instituție care arată așa cum puteți vedea sediul Protoieriei Focșani II, astăzi, altfel simte să se raporteze o persoană care te vizitează și apelează la ajutorul tău. Acela va realiza că trebuie să respecte instituția respectivă, dar și pe cei ce lucrează acolo. De aceea, am cuvinte de mulțumire și felicitare pentru toți preoții care ați înțeles mesajul părintelui protoiereu, adresat la timpul cuvenit, și mă bucur că, în Eparhia noastră, toate sediile de protoierii sunt frumoase și amenajate într-un stil specific Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei, a afirmat Înaltpreasfinția Sa.

La final, Chiriarhul locului i-a oferit părintelui protoiereu Oscar Frunză Diploma de vrednicie „Episcopul Chesarie” cu insignă. În continuare, mai mulți preoți pensionari din cadrul Protoieriei Focșani II – inclusiv pr. Negoiță Boghină, primul protopop al acesteia – au primit din partea Arhipăstorului lor câte o icoană și un buchet de flori, în semn de prețuire pentru întreaga lor activitate pastorală și edilitară. De asemenea, aceste daruri simbolice au fost oferite și celor care s-au implicat în realizarea lucrărilor la obiectivul bisericesc focșănean.

Protoieria Focșani II a fost înființată în data de 1 ianuarie 2002, fiind cea mai „tânără” dintre protopopiatele Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei. Sediul protoieriei a funcționat, pentru un timp, într-o casă veche – fost metoc al Mănăstirii Dălhăuți –, situată în strada Dinicu Golescu, nr. 63, din municipiu. Actuala clădire a fost ridicată în perioada 2007-2015, pe două niveluri, însă lucrările au continuat și pe parcursul anilor următori, când s-a demolat vechiul sediu și s-a construit o anexă pentru garaj și magazii, s-au refăcut împrejmuirile, s-a amenajat curtea, iar în ultimii doi ani s-au înlocuit pardoseala, ușile, mobilierul și corpurile de iluminat.

Lucrările efectuate din anul 2013 până în prezent s-au făcut la îndemnul, sub îndrumarea, cu sprijinul și binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, având și suportul financiar al unităților de cult din subordinea protoieriei, al Primăriei Focșani și al Secretariatului de Stat pentru Culte.