Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, începând cu ora 9.00, Înaltpreasfinţitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei, va oficia Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, în biserica Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil din Parohia buzoiană Pogoanele II, cu prilejul hramului. Potrivit tradiţiei, la final, va fi săvârşită slujba Parastasului pentru slujitorii, ctitorii şi binefăcătorii sfântului locaş trecuţi la cele veşnice.

Duminică, 9 noiembrie 2014, de la ora 8.00, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Ciprian va sfinţibiserica „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir“ şi „Sfântul Ierarh Nectarie de la Eghina“ din Parohia vrânceană Broşteni II. Ierarhul va oficia, apoi, Sfânta Liturghie în locaşul de cult, alături de un sobor de preoţi şi diaconi.

Foto: Arhivă