În urma inundaţiilor ultimelor zile din sudul ţării, Patriarhia Română şi Televiziunea Română iniţiază campania umanitară Solidari cu familiile sinistrate din Oltenia! cu scopul ajutorării celor afectaţi de revărsarea apelor.

Patriarhia Română îndeamnă ierarhii şi preoţii de la parohii şi mănăstiri, mai ales din partea de sud a ţării, ca în perioada Postului Adormirii Maicii Domnului (1-14 august 2014), unind rugăciunea cu fapta bună, să organizeze la centrele eparhiale, protoierii, parohii şi mănăstiri colecte constând în produse neperisabile (ulei, zahăr, făină, orez, conserve), apă plată şi minerală, produse de igienă, pături etc.

Bunurile colectate vor fi trimise la Centrul eparhial Craiova (Arhiepiscopia Craiovei, str. Mitropolitul Firmilian, nr. 3, municipiul Craiova, judeţul Dolj, telefon: +40-251.41.50.54, fax: +40-251.41.83.69, email: consilier_social@m-ol.ro) pentru sinistraţii din judeţul Gorj, Centrul eparhial Râmnicu Vâlcea (Arhiepiscopia Râmnicului, str. Argeş, nr. 53, municipiul Râmnicu Vâlcea, judeţul Vâlcea, telefon: +40-250.73.11.70, fax: +40-250.73.11.72, email:arhiepiscopia.ramnicului@gmail.com) pentru sinistraţii din judeţul Vâlcea şi Centrul eparhial Slatina (Episcopia Slatinei şi Romanaţilor, str. Fraţii Buzeşti, nr. 15, municipiul Slatina, judeţul Olt, telefon +40-249.421.026, fax: +40-349.416.861, email:episcopiaslatinei@gmail.com) pentru sinistraţii din judeţul Olt.

Produsele colectate vor fi distribuite în localităţile afectate de inundaţii prin intermediul consiliilor şi comitetelor parohiale, sub îndrumarea preoţilor parohi şi coordonarea centrelor eparhiale. Centrele eparhiale menţionate mai sus vor raporta periodic Patriarhiei Române modul în care au fost distribuite produsele colectate.

Patriarhia Română şi Televiziunea Română îşi exprimă speranţa ca prin ajutorul oferit semenii noştri din Oltenia greu încercaţi de inundaţii să depăşească momentele grele prin care trec.

Biroul de presă al Patriarhiei Române

sursa: ziarullumina.ro