Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Adjud a fost plină de credincioși joi seară, 5 martie 2020, la slujba Pavecerniței Mari, în cadrul căreia s-a citit ultima parte a Canonului Sfântului Andrei Criteanul. Slujba a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei a oferit răspunsurile la strană.

În cuvântul rostit cu această ocazie, Înaltpreasfinția Sa a menționat că „slujbele speciale rânduite de Biserică pe tot parcursul Postului, dar mai ales în această săptămână, sunt tot atâtea popasuri duhovnicești și prilejuri ca noi să mai uităm de cotidian, să-l lăsăm în plan secundar și să medităm mai mult la dimensiunea noastră spirituală, știind că omul nu este doar trup, ci și suflet – partea nemuritoare pe care Dumnezeu i-a dăruit-o acestuia ca să fie ființă omenească deplină, zidită după chipul Său. Suntem îndemnați să acordăm importanță componentei duhovnicești din viața noastră, pentru că noi suntem meniți să trăim în veșnicie, împreună cu sfinții lui Dumnezeu, în bucuria și lumina Preasfintei Treimi”, a spus Chiriarhul locului.

Canonul de pocăință al Sfântului Andrei Criteanul se va citi integral miercuri, în săptămâna a cincea din Post, în cadrul slujbei numite „Denia Canonului cel Mare”.