Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, a târnosit duminică, 1 octombrie 2023, biserica „Sfinții Împărați Constantin și Elena” a Parohiei Pogonele din comuna buzoiană Țintești, cu prilejul celui de-al doilea hram, închinat Acoperământului Maicii Domnului. După slujba de sfințire, Ierarhul a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de șase preoți și doi diaconi, în lăcașul de cult proaspăt târnosit.

În Duminica a 19-a după Rusalii, credincioșii Parohiei Pogonele au participat în număr mare la sărbătoarea bisericii lor, care a primit veșmântul sfințeniei. Lăcașul de închinare a fost construit în anul 1984, pe locul altei biserici mai vechi, distrusă de cutremurul din data de 4 martie 1977. Întrucât stilul arhitectonic nu era unul corespunzător, în perioada 2011-2023, s-a impus efectuarea următoarelor lucrări: demolarea sfântului lăcaș până la fundație și rezidirea lui din cărămidă, acoperirea acestuia cu tablă, placarea pardoselii cu gresie, montarea instalațiilor electrice și termice, zidirea Sfintei Mese din Altar, realizarea picturii murale în tehnica frescă, restaurarea catapetesmei, dotarea bisericii cu mobilier din lemn de stejar și cu obiectele de cult necesare slujirii liturgice.

Soborul slujitor a fost alcătuit din: pr. Claudiu-Gigel Panait, consilier eparhial, pr. paroh Ciprian Rotărescu, pr. Aurelian Damian, de la Parohia „Sfântul Sava” din Buzău, pr. Ioan Palade, de la Parohia Țintești, pr. Iulian Mocanu, de la Parohia Dimiana, și pr. Valentin Mirică, de la Parohia vrânceană Gugești III. Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Eparhiei a dat răspunsurile la strană.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ciprian a tâlcuit textul evanghelic duminical despre iubirea vrăjmașilor (Luca 6, 31-36), arătând că, „pentru a putea iubi, avem nevoie de harul lui Dumnezeu, pe care se cuvine să îl invocăm permanent în rugăciune. În momentul în care omul decide să se îndrepte, imediat, Dumnezeu revarsă harul Său mângâietor și îl ajută pe acela să își continue drumul bun pe care a apucat. Mângâierea harului se coboară asupra noastră atunci când suntem împreună, mărturisind credința noastră mântuitoare, în Sfânta Biserică”, a explicat Înaltpreasfinția Sa.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, Chiriarhul Buzăului și Vrancei a oficiat un parastas pentru ctitorii și slujitorii bisericii, trecuți la cele veșnice, apoi a binecuvântat noua casă praznicală a Parohiei Pogonele, ridicată în vecinătatea lăcașului de rugăciune.

În semn de recunoaștere a eforturilor depuse pentru construirea sfântului lăcaș, părintele paroh Ciprian Rotărescu a primit rangul onorific de iconom stavrofor.