Adresa: comuna Bisoca, judeţul Buzău

Tel.: 0761.981.777

Hramuri: 25 aprilie – Sf. Cuvios Vasile de la Poiana Mărului; 8 septembrie – Naşterea Maicii Domnului

Stareţă: Monahia Gorgonia Oanea

Mănăstirea Poiana Mărului a fost întemeiată de către Cuviosul Stareţ Vasile, în anul 1730, fiind începută cu cheltuiala domnitorului Nicolae Mavrocordat al Ţării Româneşti (ianuarie-noiembrie 1716; 1719-1730). Mănăstirea Poiana Mărului are trei biserici: „Naşterea Maicii Domnului”, „Tuturor Sfinţilor” şi paraclisul cu hramul „Sfântul Prooroc Ilie” – ctitorit în anul 1994. În secolele XVIII-XIX, Schitul Poiana Mărului a fost aşezământul monahal ce s-a remarcat prin practicarea rugăciunii inimii, prin copierea mai multor scrieri filocalice şi printr-o profundă viaţă duhovnicească – toate datorate Sfântului Cuvios Vasile. În anul 2001, în apropierea Mănăstirii Poiana Mărului, a fost ctitorit Schitul «Schimbarea la Faţă» –Muntioru.

DISTRIBUIȚI
Articolul precedentMănăstirea Sihastru